• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Español
  • Русский

Species

Żuraw Białoszyi - Grus vipio

Zuraw białoszyi (White-Naped Crane  / Grus vipio)

Żuraw białoszyi to piękny ptak o ciemno szarym upierzeniu, z charakterystycznym białym paskiem wzdłuż szyi, srebrno-szarymi skrzydłami i intensywnie czerwonym upierzeniem okolicy oczu. Samiec zazwyczaj większy od samicy osiąga wysokość 120-130 cm, a rozpiętość jego skrzydeł może przekraczać nawet 200 cm.

Żuraw Indyjski - Grus antigone

Te ogromne ptaki (do 180cm wysokości), łączą się w pary na całe życie, jest to jeden z największych gatunków żurawi. Wraz z wiekiem i uzykaniem dojrzałości płciowej czerwony kolor głowy staje się intensywniejszy. Jak większość żurawi składają dwa jaja.

Żuraw Koralowy - Grus carunculata

Populacja tych żurawi liczy 2500 osobników. Obecnie zamieszkują niezbyt rozległe obszary południowej Afryki- głównie Etiopia, Zambia, Tanzania. Ich skupiska występują również w Namibii, Angoli czy Republice Południowej Afryki. Historyczny zasięg ich występowania obejmował znacznie większe obszary jednak  z uwagi na fakt, że ich naturalnym siedliskiem są podmokłe obszary, niziny zalewowe, czy powierzchnie  śródlądowych delt, obszary ich naturalnego występowania znacznie się zmniejszyły.

Żuraw koroniasty - Balerica regulorum (Koronnik szary)

Koronnik szary od dawien dawna nazywany był Żurawiem koroniastym. Komisja Faunistyczna zmieniła jednak nazewnictwo tego gatunku co akuratnie nam nie przypadło do gustu... Te piękne dostojne ptaki, którym największym wizualnym atrybutem jest korona zdobiąca głowę zamieszkuje gorące regiony Afryki Środkowej.  

Żuraw Mandżurski - Grus japonensis

"Żuraw mandżurski jest drugim co do wielkości gatunkiem żurawia żyjącego na naszej planecie. Występuje w Hokkaido, pn. Japonia, pn.-wsch. Chiny i granice pd.-wsch. Rosji. Ptaki zimują natomiast  w Korei i wsch. Chinach.

Żuraw Stepowy - Grus virgo

Żurawie stepowe należą do niezwykłych ptaków. Choć pod względem wielkości są najmniejszym gatunkiem żurawii słyną z jednej, niezwykłej rzeczy - migrując, przelatują nad najwyższymi górami świata "Himalajami".
.
.
.
.
.

to top
facebook
allegro