• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Español
  • Русский

Żuraw Białoszyi - Grus vipio

Zuraw białoszyi (White-Naped Crane  / Grus vipio)

Żuraw białoszyi to piękny ptak o ciemno szarym upierzeniu, z charakterystycznym białym paskiem wzdłuż szyi, srebrno-szarymi skrzydłami i intensywnie czerwonym upierzeniem okolicy oczu. Samiec zazwyczaj większy od samicy osiąga wysokość 120-130 cm, a rozpiętość jego skrzydeł może przekraczać nawet 200 cm.


Żuraw białoszyi gniazduje w północno-wschodnich Chinach, południowo-wschodniej Mongolii i południowo-wschodniej Rosji.Na zimę żurawie migrują w obszar Półwyspu Koreańskiego, na południowe wyspy Japonii i wzdłóż doiny rzeki Jangcy. Obaszr ich wystepowania był znacznie większy jeszcze na początku XX wieku, jednak stopniowo ich popuacja maleje na skutek szeroko pojętej działalności człowieka, która ma wypływ na naturalne środowisko występowania, rozmnażania i migracji żurawi. Obecnie liczba tych ptaków żyjących na wolności to około 5000 sztuk.

Żywią się nasionami i bulwami turzyc i innych roślin bagienych, oprócz tego smakują w insektach, robakch i małych bezkręgowcach, w okresie zimowym uzupełniając swoją dietę ryżem i nasionami zbóż.

Żurawie białoszyje budują gniazda w miejcach podmokłych, w okolicach bagien, mokradeł, trzęsawisk, na brzegach jezior, stawów, w dolinach rzeczych, z przylegającymi obszarami trawiastymi czy polami uprawnymi, składają jaja w kwietniu i maju, w gnieździe zbudowanym z wysuszonych traw i turzyc. Samica składa najczęściej 2 cętkowane, szare jaja, i wysiaduje je na zmianę z partnerem przez 28-32 dni, bardzo rzadko pozostawiając je bez opieki. Młode już w kilka dni po wykluciu są gotowe do opuszczenia gniazda, jednak pozostają pod opieką rodziców przez kilka miesięcy. Młode osiagaja dojrzałość płciową w wieku 3 lat.

Żurawie podczas tokowania wydają przenikliwe dźwięki. Samce gar-oooo-gar- oooo-gar...., natomaist samice tuk-tuk-tuk-tuk... samce podnoszą skrzydła i odrzucają głowę do tyłu podczas "śpiewu", natomiast "tańcząc" odrywają się od ziemi, podskakując z rozłożonymi skrzydłami, zdarza się również, że kilka samców wykonuje zsynchronizowany taniec godowy.

to top
facebook
allegro